Altında Ayar(Karat)

24 ayar altının anlamı nedir?

Bizde altının saflığını gösterme ölçüsü olarak genellikle ayar kelimesi kullanılır ama uluslararası piyasada kullanılan kelime kırattır. Kırat hem altının hem de elmas ve diğer kıymetli taşların ölçümünde kullanılan bir birimdir.

Elmas ve değerli taşları ölçmede kullanılan kıratın bir birimi 200 miligrama (0,2 gram) eşittir. Yani 20 gramlık bir elmasınız varsa bu 100 kıratlık bir elmastır. Doğada bulunan elmasın büyüklüğü çok seyrek olarak bir santimetrenin üzerindedir. Bugüne kadar bulunan en büyük elmas 3.106 kıratlık ‘Cullian’dır. Bundan 530 ve 517 kıratlık iki büyük ve 100 küçük elmas işlenmiştir.

Altında kullanılan kırat veya ayar ise altının saflığını gösterir. 24 kırat (ayar) altın içinde karışık başka bir metal olmayan yüzde yüz saf altındır. Tamamen saf altın çok yumuşak olduğundan genellikle bakır veya gümüş ile karıştırılır. Her bir kırat (ayar) altının tümünün 24′de biridir. Örneğin bir bileziğin 24′de 18′i altın 24′de 6’sı da gümüşten yapılmışsa o bilezik 18 kırat (ayar) altındır.

Altını Ölçmede kullanılan bu komik sistem yaklaşık bin yıl evvelki Almanların Mark isimli bir altın parasından kaynaklanmaktadır. Tamamen saf altından yapılan bu para 48 gramdı ve elmas ölçü biriminde ağırlığına göre 24 kırat ediyordu. Sonradan içine başka Maddeler karıştırıldıkça içindeki altın miktarına bağlı olarak kırat ölçüsü düşürüldü.

Altın beyaz kırmızı sarı gibi çeşitli renklerde beğenimize sunulur. Altın bakır ile karıştırılmışsa kırmızı altın gümüş ile karıştırılmışa sarı altın nikel veya platin gibi metaller içeriyorsa beyaz altın adı verilir