Untitled Document
Altın üreticileri "zararına" çalışıyor


Altın fiyatlarındaki son düşüşler, yüksek maliyetle çalışan altın üreticilerinin çıkardıkları her ons için zarar etmesine neden oluyor ve diğer üreticileri de zararın eşiğine getiriyor.

Altın geçen hafta ons başına 1,137.10 dolar ile dört yılın en düşük gün içi seviyesine indi ve bu düzey, Bloomberg Intelligence tarafından izlenen 19 altın üreticisinin, aralarında Güney Afrika'nın üçüncü en büyük altın üreticisi Harmony Gold Mining Co. ve Primero Mining Corp.'un da bulunduğu yedisinin üretim maliyetlerinin altında kalıyor. Diğer üç üreticinin maliyetleri ise bu seviyenin yalnızca 50 dolar altında.

Aracı kuruluş Maison Placements Canada Inc.'nin CEO'su John Ing, "Oluşmakta olan, iki tabakalı bir piyasa durumu," dedi ve "Bir tabaka, iyi varlıkları ve düşük maliyetleri olan şirketlerin olduğu piyasa, diğer ise, yüksek maliyetli faaliyetlerle mücadele eden ve bilançolarını genişleten şirketlerin piyasası" şeklinde görüş bildirdi.

Ing, "Yatırımcılar 'katliam' olarak adlandırılan durumu inceliyor ve üst tabakada tutunmaya ve alttakini bastırmaya çalışıyor" dedi.

Altın endüstirisindeki bu kötü durumun kökleri, fiyatların New York'ta 2011 yılında ons başına 1,923.70 dolar ile rekor seviyeye çıktığı dönem olan 12 yıllık yükseliş sürecine kadar gidiyor. Cape Town'da Old Mutual Investment Group'tan Mike Schroder, madencilik maliyetlerinin, spiral şeklinde "kontrolden çıkmasına" izin verildi ve madenler fiyatların yüksek kalacağı varsayımıyla inşa edildi.

Schroder, "Üreticilerin tümü, iyi dönemlerde, değerden çok hacme bakıyor," dedi ve "Şimdilerde bunun ceremesini çekiyorlar" şeklinde görüş bildirdi.


Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68