Untitled Document
FİRMA BİLGİLERİ İNSAN KAYNAKLARI ÜRÜN KATALOĞU HABERLER RESİMLER VİDEOLAR Tarih Aralığı: / Firmaya Göre: Firma Haberleri Mücevhere değer katan marka, ASSOS


İş ortaklarına karlı ve sürdürülebilir bir ticari performans sunan Assos, kurulduğu ilk günden bu yana benimsediği farklılık çizgisini koruyor. Sektördeki aynılaşma sorununa dikkat çeken Nusret Altınbaş, “Yıkıcı ve anlamsız rekabeti doğuran en önemli sorun aynılaşmadır” diyor.
Assos Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Altınbaş, fark yaratan iş modelleri ile mücevheri modaya dönüştüren stratejilerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.
 
 
 
Türk kuyumculuk ve mücevherat sektörünün dünyadaki yeri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türk kuyumculuk ve mücevherat sektörünün dünya markaları yaratma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum. Sektörümüzün gerek 5000 yıla dayanan kuyumculuk mirası, gerek insan kaynağı, gerek teknoloji kullanımı ve gerekse girişimcilik anlayışı ile dünyada söz sahibi mücevher markaları yaratacağına inanıyorum.
 
Dünyanın ilk devlet destekli markalaşma programı olan Turquality’ye dahil oldunuz. Turquality programına dahil olmanın markalaşma konusunda Assos’a kattığı değerler nedir?

Kurulduğumuz ilk günden bu yana ülkemizde  markalı mücevher bilincinin yaratılması ve gelişmesinde çok önemli katkılarda bulunmuş olan bir firmayız. Özellikle son yıllarda ortaya koyduğumuz çalışmalarla bu alanda lider firmalardan birisi durumundayız. Mücevherat sektöründe markalaşmak çok önemli. Biz altın ve pırlantayı bir emtia olarak görmüyoruz. Bizim için mücevher kadınların zarafetini tamamlayan bir unsurdur. Assos markamız ile mücevhere değer katıyoruz. Bu yönümüz ile de çok yıkıcı ve anlamsız bir rekabetin yaşandığı sektörümüzde fark yaratıyoruz. Bu sayede bizimle iş birliği yapan paydaş mücevherci dostlarımız da bu farklılaşmanın ayrıcalığını yaşayarak karlı ve sürekli bir ticari performans ortaya koyabiliyorlar. Turquality markalaşma programına dâhil olmamız ile birlikte bir dünya markası olma yolunda da önemli adımlar atacağımızı düşünüyorum.
 
Türk kuyumculuk ve mücevherat sektörünün dünya markaları yaratma konusunda Turquality projesinin etkisini nasıl ifade edebilirsiniz?
 
Turquality çok önemli bir proje. Bu yüzden bu projenin hayata geçmesinde emeği olan herkesi kutlarım. Elbette Turquality projesinin başarılı olması için gereken altyapıya da bakmak lazım. Eğer sizin gelişmiş bir sektörel altyapınız yoksa dünya markaları yaratmanız da mümkün olmaz. Ülkemiz bu açıdan son derece güçlü konumdadır. Büyük ölçekli, önemli miktarlarda ihracat gerçekleştiren fabrikalara sahibiz. Örneğin üretim ve ihracat firmamız Onsa bunlardan biridir. Geçtiğimiz yıl gösterdiğimiz performans ile yalnızca sektörümüzün değil, Türkiye ekonomisinin cirosunu en hızlı arttıran firmalarından ikinci firması durumundayız. Aynı zamanda sektörümüzün en yüksek ihracat rakamlarına sahip firmalarından birisiyiz. Kısacası sanatkârlık, insan kaynağı, teknoloji vb. alanlarda son derece önemli bir altyapıya sahibiz. Bununla birlikte pazarlama iletişimi alanında da önemli çalışmalara imza atıyoruz.
 
Son yıllarda artan rekabet sizce sektörü nasıl etkiliyor?
 
Yıkıcı ve anlamsız rekabeti doğuran en önemli sorun aynılaşmadır. Sektörde ürün ve hizmetlerin neredeyse birbirinin aynısı olduğunu görüyoruz. Bu piyasa şartlarında satış yapabilmenin tek yolu da fiyat indirmek oluyor. Bazen bu fiyat rekabeti öyle boyutlara geliyor ki zararına dahi ürün satıldığına tanıklık ediyoruz. Bu şekildeki bir ticaretin ne firmalarımıza ne de sektörümüze en ufak bir faydasının olmadığını düşünüyorum. Bu sarmaldan kurtulmanın tek yolu var o da farklılaşmak. Biz Assos olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana farklılaşma anlayışı üzerine kurulu olarak faaliyet gösteriyoruz. Biz ürün ve hizmetlerimizle fark yaratıyoruz. İş ortağı olarak gördüğümüz müşterilerimizin de kendi bölgelerinde bu farklılaşmanın avantajlarını yaşayabilmeleri için gerekli her çalışmayı yapıyoruz. Bu sayede bizimle çalışan paydaşlarımız karlı ve sürekli bir ticari perfomans ortaya koyabiliyorlar.
 
Türk kuyumculuk sektöründe öncü ve yenilikçi hizmetleriyle adından söz ettiren Onsa Üretim ve Onsa Rafineri’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorsunuz. Özellikle iş dünyasının en prestijli araştırması Capital 500/Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi Araştırması’nda cirosunu en çok arttıran firmalar kategorisinde aldığınız ödülle Onsa adını bir kez daha zirveye taşıdınız. Bu başarının sırrı nedir?

Onsa Mücevherat olarak çalışmalarımız başarılı bir şekilde, profesyonel ekibimizle birlikte emin adımlarla hızla büyüyor. Onsa Rafineri olarak da teknolojinin son sistemlerini en iyi şekilde kullanarak sektöre rafineri hizmeti vermenin onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim başarımızın sırrı bilinçli ve programlı çalışmaktır. Sektörümüze hizmet ülkeye hizmettir.
 
Kuyumculuk sektöründe başarılı olmanın sırrı nedir?

Aslında bir sırrının olmadığını düşünüyorum. İlkeli olmak, çok çalışmak, söylediğinin arkasında durmak, verdiğin sözleri tutmak, konuşurken daha dikkatli olmak başarının şartları olarak sıralanabilir. Günümüzde artık gizlilik diye bir şey yok, bunu göz önünde bulundurmalı herkes. Ben samimiyete çok önem veriyorum. Dürüstlük de keza öyle. Yapabileceğiniz sözleri vermeli, yapamayacak olduklarınızı da söylemelisiniz… 
 
Mücevher bir lüks müdür?

İşte bizim hedeflerimizden biri de bu noktada: Evet mücevher bir lükstür ama lüksü ulaşılabilir hale getirmeye çalışıyoruz ve getirdik de.
 
Sizin için lüks nedir?

Benim için lüks yine mücevherdir. Ama bence insanların kendisini mutlu, rahat hissettiği, onu takınca veya kullanınca kendisine anlam yüklediği, haz aldığı her şey lükstür. 
 
Türk kuyumculuk sektöründe Assos, son yıllarda büyük bir yükselişe geçti. Bu açıdan markalaşma yolunda, sektöre tavsiyeleriniz neler?

Ciddi, samimi ve uzun vadeli planlar yapıldığı sürece markalaşma yoluna girilir diye düşünüyorum. Sattığın mala güvenmek lazım. Bu aşamaları da yakinen takip edip, yeniliklere açık bir yol haritası çizerek markalaşma yoluna adım atılır. Dürüst olmak da bunun en temel kuralı.

Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68