Untitled Document
Sektörümüz dünya markaları yaratma potansiyeline sahip


Sektörümüz dünya markaları yaratma potansiyeline sahip

Türk kuyumculuk ve mücevherat sektörünün lider firması Assos, gerek yeni koleksiyonları gerekse inovatif iş modelleri ile sektöre yön vermeye devam ediyor. Turquality markalaşma programına da dahil olan Assos’un çalışmaları ve hedefleri ile ilgili Assos Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Altınbaş’ın düşüncelerini aldık.


Sektörün en önemli firmalarından birisi olan Assos, son yıllarda ortaya koyduğu hızlı büyüme performansını sürdürmeye devam ediyor. Mücevher modasına yön veren marka olmayı hedeflediklerini belirten Nusret Altınbaş bu yolda markalaşmanın önemini vurguladığı demecinde şu noktalara değindi. “Geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk devlet destekli markalaşma programı olan Turquality’ye dahil olduk. Kurulduğumuz ilk günden bu yana ülkemizde markalı mücevher bilincinin yaratılması ve gelişmesinde çok önemli katkılarda bulunmuş olan bir firmayız. Özellikle son yıllarda ortaya koyduğumuz çalışmalarla bu alanda lider firmalardan birisi durumundayız. Mücevherat sektöründe markalaşmak çok önemli. Biz altın ve pırlantayı bir emtia olarak görmüyoruz. Bizim için mücevher kadınların zarafetini tamamlayan bir unsurdur. Assos markamız ile mücevhere değer katıyoruz. Bu yönümüz ile de çok yıkıcı ve anlamsız bir rekabetin yaşandığı sektörümüzde fark yaratıyoruz. Bu sayede bizimle iş birliği yapan paydaş mücevherci dostlarımız da bu farklılaşmanın ayrıcalığını yaşayarak karlı ve sürekli bir ticari performans ortaya koyabiliyorlar. Turquality markalaşma programına dahil olmamız ile birlikte bir dünya markası olma yolunda da önemli adımlar atacağımızı düşünüyorum.”

Türk kuyumculuk ve mücevherat sektörünün dünya markaları yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirten Nusret Altınbaş, sektörümüzün gerek 5000 yıla dayanan kuyumculuk mirası, gerek insan kaynağı, gerek teknoloji kullanımı ve gerekse girişimcilik anlayışı ile dünyada söz sahibi mücevher markaları yaratacağına inandığını söyledi. Turquality markalaşma programının bu amaca hizmet ettiğini belirten Nusret Altınbaş sözlerine şu şekilde devam etti; “Turquality çok önemli bir proje. Bu yüzden bu projenin hayata geçmesinde emeği olan herkesi kutlarım. Elbette Turquality projesinin başarılı olması için gereken altyapıya da bakmak lazım. Eğer sizin gelişmiş bir sektörel altyapınız yoksa dünya markaları yaratmanız da mümkün olmaz. Ülkemiz bu açıdan son derece güçlü konumdadır. Büyük ölçekli, önemli miktarlarda ihracat gerçekleştiren fabrikalara sahibiz. Örneğin üretim ve ihracat firmamız Onsa bunlardan biridir. Geçtiğimiz yıl gösterdiğimiz performans ile yalnızca sektörümüzün değil, Türkiye ekonomisinin cirosunu en hızlı arttıran firmalarından ikinci firması durumundayız. Aynı zamanda sektörümüzün en yüksek ihracat rakamlarına sahip firmalarından birisiyiz. Kısacası sanatkarlık, insan kaynağı, teknoloji vb. alanlarda son derece önemli bir altyapıya sahibiz. Bununla birlikte pazarlama iletişimi alanında da önemli çalışmalara imza atıyoruz. Bu alanda gösterdiğimiz çalışmalarla marka bilinci yükseliyor, değer yaratan bir marka haline geliyoruz. Tüm bu faktörleri bir araya getirerek bir değerlendirme yaptığımızda bir dünya markası yaratmak için gereken bileşenlere sahip olduğumuzu düşünüyorum.”


İş ortağı olarak gördükleri müşterileri ile çok sıkı bir iletişim halinde olduklarını belirten Nusret Altınbaş, iş ortakları ile birlikte çalışarak çok verimli bir çalışma ortaya koyduklarının altını çizdi. Türkiye’nin dört bir yanında düzenledikleri organizasyonlar ile pazarın nabzını tuttuklarını ifade eden Nusret Altınbaş, bu çalışmalarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; “Pazarı iyi takip etmek, ihtiyaçları belirlemek ve bu beklentileri karşılayan hatta aşan bir performans ortaya koyabilmek son derece önemli. Biz hiç bir zaman müşterilerimize “Bu ürünü ürettik, bunu satacaksınız” demedik. Her zaman onların ihtiyaçları doğrultusunda üretim ve organizasyonumuzu revize ettik. Pazarın değişimine paralel olarak bu süreç sürekli devam ediyor. Bir taraftan müşterilerimizin beklentilerine göre hareket ederken, dünyadaki tüm gelişmeleri de yakından takip ediyor, trendleri izliyor, dünyada bu işin gideceği yönü tahmin ediyor, bununla ilgili profesyonel çalışmalar planlıyor ve bunları iş ortaklarımız ile birlikte uyguluyoruz. Bu amaçla iş ortaklarımıza hatta onların müşterilerine dahi eğitimler veriyoruz. Türkiye’de private olarak tanımladığımız bir mücevher tüketici kitlesi mevcut. Üstelik bu kitle yalnızca büyük kentlerimizde de yaşamıyor. Ne yazık ki bunların çok önemli bir kısmı yurtdışından alışveriş yapıyor. Biz bu kitleye yönelik de “Private Jewelry Service” adı altında da bir hizmet geliştirdik. Bu kitleyi mercek altına aldık. Bu kitlenin beklentilerine yönelik olarak da ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Nasıl marka bağımlısı bir kitle yaratabiliriz, bunun üzerinde çalışıyoruz. Bunu her bölgedeki iş ortaklarımız vasıtası ile yapıyoruz. Onlara bu konuda ciddi eğitimler veriyoruz.”


Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68