Gemoloji Derneği ve Mücevher İhracatçıları Birliği(JTR),Türkiye’de mevcut mücevher taşları potansiyeli, bunların işlenmesi ve ekonomiye kazandırılması hususunda önemli çalışmalara alt yapı oluşturacak konuları içeren bir sempozyum düzenledi. Sempozyum İstanbul Kuyumcular Odası’nın desteği ve İstanbul ticaret Odası’nın katkılarıyla, 12 Kasım’da İstanbul Ticaret Odası’nın Meclis Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sempozyuma katılım oldukça fazlaydı.Toplantıya konuşmacı olarak, Türkiye Kuyumculuk Sanayi Meclisi Başkanı İmam Altınbaş, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu ve Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner de katılarak, Türk mücevher takılarının dünyada söz sahibi bir marka olabilmesi için görüş belirttiler. Alaattin Kameroğlu; “Türk mücevher sektörünü bir dünya markası yapmak için çalışıyoruz. Belçika’nın Antwerp sertifikaları ile anlaştık ve bu sertifikaları veriyoruz” dedi. İkinci olarak söz alan Ayhan Güner; “Biz de birlik olarak Türk mücevherlerinin dünyada söz sahibi olması için tüm gücümüz ile çalışıyoruz. Amerika’nın GIA sertifikaları için eğitimler düzenliyoruz” şeklinde görüşlerini belirterek sözü İmam Altınbaş’a bıraktı. Altınbaş; “Dünyada Türk mücevherlerinin ses getirmesi için çok çalışıyoruz diyorsunuz, ben de buna katılıyorum. Sektör adına herkesi tebrik ediyorum ama İKO Başkanı Alaattin Kameroğlu, Belçika’nın Antwerp sertifikası ile anlaştığını ve bu sertifikaları verdiklerini söylüyor. Ayhan Güner de Amerika’nın GIA sertifikalarını verdiklerini söylüyor. Bu durumda Türk mücevherlerini dünyada nasıl söz sahibi yaparız anlamış değilim. Eğer mücevherlerde dünya markası olmak istiyorsak kendi sertifikamızı oluşturup bunu vermeliyiz. Amerika ve Belçika’nın sertifikalarını vererek dünya markası olamayız. Konuyu, sektörün ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi. Toplantı sonunda emeği geçenlere plaketleri takdim edildi. 


Sempozyum salonunun fuayesinde dikkat çekici workshoplar da Gemoloji Derneği tarafından yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Türkiye’nin süs taşı konusunda en büyük koleksiyonerlerinden biri olan Yrd. Doç. Dr. Halis Manav’ın koleksiyonundan çok özel mineral örnekleri, özenle hazırlanan sergiyle, katılımcılara adeta görsel bir şölen sundu. Led ışıklı vitrinlerde ışıl ışıl parlayan renk renk mineraller, muhteşem güzellikleriyle seyredenleri büyüledi. Ülkemizden çıkan mineral çeşitlerine örnekler verdi. Minerallerin pek çoğunun bir arada bulunduğu, tek ve yegâne müzenin Ankara’da olduğunu belirten Manav, bu müzenin MTA (Maden Tetkik ve Arama) Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak cumhuriyetin ilk yıllarında kurulduğunu anlattı. Mineral koleksiyonculuğunun ülkemizde pek bilinmediğini, mevcut koleksiyonerlerin iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olduğunu ve yine 4-5 üniversitenin jeoloji bölümlerinin mineral- fosil ve öğrenci örnekleri içeren arşivlerinin mevcut olduğunu söyledi. Manav, İstanbul’da bir müze kurulmasının öneminden bahsetti ve elindeki örnekleri bir müze binası tahsis edilmesi ve kurulması halinde müzeye bağışlayacağını belirtti.


Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68