Türkiye’nin 14 ayar altındaki lider takı firması Favori, kuyumculuk sektörüne nitelikli insan gücü sağlamak amacıyla 2005 yılında kurduğu Favori Altın Akademisi, ile sektördeki çalışanların kalitesini arttırıyor. Türkiye kuyumculuk sektörünün uluslararası rekabetteki gücünü arttırmak ve taklitçilikten uzaklaşıp, özgün tasarımlı ürünler üretmeye yönelmesini sağlamak yolunda öncelikli hedefin eğitim olmasının gerekliliğini her fırsatta vurgulayan Favori, kuyumculuk sektörünün en büyük sorunu olan tasarım ve tasarımcı sorununa karşı Favori Altın Akademisi bünyesindeki faaliyetleriyle çözüm üretmeye çalışıyor. Favori Altın Akademisi’nde Türkiye’de üniversite hocalarının yanı sıra İtalyan hocalar da ders veriyor.


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nigan Bayazıt’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü Favori Altın Akademisi, Tasarım ve Mağazacılık bölümleri bünyesinde yürüttüğü sertifika programlarının yanı sıra, üniversitelerin takı tasarımıyla ilgili bölümlerine destek oluyor, takı tasarımı kitap yayınları ve konferanslar gerçekleştiriyor.


Akademi, 2007 yılının Nisan ayında bu yana Temel Takı Tasarımı ve Bilgisayarda Takı Tasarımı sertifika programları gerçekleştiriliyor. Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi’nin işbirliğiyle hayata geçen Mağazacılık bölümünde ise 2008 yılının Ekim ayından itibaren kuyumcu mağazalarının yöneticilerine ve çalışanlarına yönelik eğitim programları gerçekleştiriliyor.


Kişiye özel eğitim


 

Şirketin İstanbul Güneşli’deki yönetim ve üretim binasında faaliyet gösteren akademinin öğretim kadrosunda akademisyenlerin yanı sıra sektörden tasarımcılar ve Favori’den uzmanlar da yer alıyor. Favori Altın Akademisi’nin sertifika programlarına başvurmak için üniversite mezunu olmak ya da takı tasarımında tecrübe sahibi olmak gerekiyor. Öğrenci seçiminin mülakatla yapıldığı programlara kabul aşamasında adayların çizim portföyleri de dikkate alınıyor.


Favori Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selami Özel, tasarıma ilgi duyan herkesin akademide eğitim alabileceğini söylüyor. Temel Takı Tasarımı Programı için başlangıç düzeyinde el yeteneği ve çizim bilgisi olmasının yeterli olduğunu belirten Özel, akademide eğitim veren eğitmenlerin katılan her kişinin bilgi ve birikim seviyesine göre uygulama yaptığını, bu nedenle de katılım sayısını sınırlı tuttuklarını vurguluyor.


Tasarımcı eksiği fazla


 

Son dönemde kuyumculuk sektöründe de krizin olumsuz etkileri görülse bile genellikle mezun olan öğrencilerin iş bulduğunu belirten Dr. Selami Özel, tasarımın taklitçilikten yakınan kuyumculuk sektörü için önemli bir değer olduğunu, akademinin de bu fikirden yola çıkılarak kurulduğunu söylüyor.Sektörde iyi yetiştirilmiş, bilgi ve birikime sahip, özgün modeller geliştirebilecek tasarımcı eksiğinin yaklaşık üç bin civarında olduğunu vurgulayan Özel, akademide yetişen öğrencilerin bir kısmının, eğitim sonrası Favori bünyesinde tasarımcı olarak görev aldığını söylüyor.Favori Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selami Özel’in konuyla ilgili yaptığı açıklamanın tam metni ise şu şekilde: 


Günümüzde şirketlerin başarısını, ağır teknolojik makineler veya yüzlerce kilo altın sermayeler değil, iyi eğitilmiş beyinler tayin ediyor. Geleceğin parlak markaları, sektöre yatırım yapan, sektörün gelişimine katkıda bulunacak beyinleri yetiştirebilen markalar olacak. Bu inançla Türkiye kuyumculuk sektörüne baktığımızda, pek çok konuda önemli açıklar olduğunu görüyoruz.


Öncelikle büyük bir eğitim açığından söz edebiliriz. Son yıllarda Türkiye’de kuyumculuk eğitimi veren okullarımızın sayısı artıyor. Ancak rakibimiz İtalya’da tüm üniversitelerde, yalnız kuyumculuk değil tüm sanat dallarına yönelik tasarım eğitim programları çok uzun yıllardır yapılıyor. Kuyumculuk atölye ve fabrikalarının yoğun olduğu Vicenza gibi bazı yerlerde, orta ve yüksek eğitim veren devlet okulları ve özel okullar, şirketler ve kuyumculuk sektörünün sivil toplum kuruluşları ile iç içe geçmiş durumda. Okulların öğretim üyeleri firmalarda çalışabildiği veya danışmanlık yapabildiği gibi, firmaların tasarımcı ve mühendisleri de okullarda ders verebiliyor. Sektörel sivil toplum kuruluşları bu işlerin organizasyonunda lokomotif görevi görüyor. Favori olarak, kendimize örnek almamız gereken sistemin bu olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu çağda bir firmanın rekabet gücünün, özgün tasarımlar geliştirme, yenilik ve farklılık yaratma kabiliyeti ile eşdeğer olduğunu savunuyoruz.


Böylesine bir ortamda neden hala altın takı tasarımında İtalya’nın gerisinde olduğumuzu, neden taklitçiliğin sektörümüzü yok etme yolunda ilerlediğini ve neden küresel pazarda rekabet etme gücümüzün eksik olduğunu düşünerek hayıflanmanın yerine başka bir şey yapmak gerekiyordu. Sektöründen kazandığını yine sektörüne yatıran bir firma olarak Favori’ye yakışan da bu oldu; kuyumculuk sektörüne tasarım alanında nitelikli insan gücü sağlamak amacıyla, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nigan Bayazıt koordinatörlüğünde Favori Altın Akademisi`ni kurduk.


Favori Altın Akademisi, sektöre uzman, kapasiteli ve yenilikçi düşünebilen profesyoneller yetiştirerek, Türkiye kuyumculuk sektörününün çıtasını yükseltmeyi hedefliyor. Bu kapsamda kelimenin tam anlamıyla bir akademi şeklinde çalışıyor.


2005 yılından bu yana, kuyumculuk sektörüne yönelik kitap yayını ve araştırma faaliyetlerimizi de Altın Akademisi`nin çatısı altında yürütüyoruz. Favori akademi çatısı altında ayrıca, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği içerisinde eğitim faaliyetleri yürütüyor ve bazı okulların daha etkili ve verimli öğretim olanaklarına ulaşabilmesi için gereksinim duyulan teknolojik donanımı sağlıyoruz. Yine bu bağlamda iletişime geçilen, sektörün önde gelen kurumlarından Sabancı Üniversitesi ile de yeni bir ortaklık projesini hayata geçiriyoruz. “Perakende Kuyumculuk Eğitimleri” adı altında düzenlenen eğitimlerle sektöre daha bilgili, daha donanımlı yönetici ve satış danışmanları kazandırmayı da hedefliyoruz. Favori’nin sektör tecrübelerini, akademik birikime sahip üniversite kadrolarıyla birleştirerek Türkiye’deki perakende kuyumcu mağazalarının yaşayacağı değişim sürecine hem bilimsel hem de pratik katkılarda bulunmayı amaçlıyoruz.

Kısaca söylemek gerekirse Favori Altın Akademisi, akademik dünyayla sağlam bir bağ içerisinde sektörüne ve dolayısıyla Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlamaya çalışıyor.Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68