Bugüne kadar pek çok etkinlik düzenleyen DKO işbirliğiyle bu hafta yapılan "Pırlanta Eğitimleri" sektörden büyük ilgi gördü.


DKO Başkanı Mustafa Akkul; her sektör mensubu için bu eğitimlerin çok önemli olduğunu ve düzenlenen her eğitime katılınmasının çok büyük faydalar sağlayacağını söyledi. Eğitime başarıyla devam eden sektör üyeleri de bu kadar kısa bir zamanda bu kadar bilgiyi verebildiği için Harmony’ye tebriklerini ilettiler. Özellikle bir kuyumcunun mesleki hayatında gereken pratik ve teorik olarak temel hemen her şeyi aldıklarını belirten katılımcılar, bu bilgilerle ürün alışında, daha doğru kaliteleri daha uygun fiyatlara alabileceklerini, satarken de özgüven içinde satabileceklerini söylediler.


Bununla beraber, Harmony eğitimlerinde dünya piyasa fiyatlarının, dünyada bu sektörde karşılaşılabilecek istismarların da anlatılması katılımcıların piyasaya daha rahat ve özgüvenle girmesine sağlamakta.


Taşlar konusunda Fazıl Özen’in bir çok ülkede bizzat yaşadığı tecrübeleri aktarması bu eğitimleri farklı kılıyor. Sadece teorik değil, pratik bilgilerin de derinlemesine verildiği eğitimlerde Pırlantaya en çok benzeyen taş olan ve normal pırlanta test cihazlarının dahi ayıramadığı Mozanit'in pırlantadan ayrılmasını öğrenenler sadece10 saniye içinde bu ayırımı yapabilmekte.


Pırlanta konusunda daha önce farklı kurslara yada kısa süreli firma tanıtım toplantılarına katılanlar dahi, Harmony Akademi eğitimlerini almamanın pırlanta satan bir mücevherci açısından çok büyük bir eksiklik olduğunu belirtiyorlar.


Uluslararası standartlarda pırlanta sertifikaları hazırlamayı öğrenen katılımcıların sınavlardaki başarı ortalaması yaklaşık %90 civarında. Buna ek olarak katılımcı anketlerindeki % 99’a varan memnuniyet oranları ilgi ve referans kaynağı oluyor.


BİSMİL’DEN BÜYÜK İLGİ


Bismil Kuyumcular Derneği başkanı Nazif Ekmez’in ve diğer esnafların da katıldığı eğitime Bismil’deki kuyumcuların da ilgisi büyüktü. Ayaklarına kadar gelen bu eğitim fırsatı için memnuniyetlerini bildiren katılımcılar, özel bir davet vererek Bismil’de yöresel tava kebabı ikramında bulundular. Eğitimlerin tekrarını isteyen esnaf bugüne kadar hiç duymadıkları bilgileri öğrenmenin sevinci ve güveni ile ürünlerini rahat rahat satacaklarını belirttiler.


HEDEF DİYARBAKIR’DA TÜM MÜCEVHERCİLERİN PIRLANTA VE RENKLİ MÜCEVHER TAŞLARI EKSPERLİK BELGESİ ALMASI


Pırlantanın son yıllarda çok kısa bir dönemde çok hızlı bir yükselişle piyasada yaygınlaşması, onun yeterince tanınmadan piyasaya girmesine yol açmakta. Bu konuda bugüne kadar yaşanan veya yaşanabilecek olan problemlerin de ancak ciddi bir eğitimle giderilebilmesi mümkün.Hedeflerinin tüm Türkiye’deki özellikle pırlanta satan kuyumcu ve mücevhercilerin tamamının eğitimli ve doğru bilgiyi almış olmaları olduğunu belirten Fazıl Özen “hedefimiz büyük ama ulaşacağız” diyor.


Yaklaşık altı yıldır, tüm Türkiyede 60’tan fazla şehir ve bölgedeki yerel Ticaret & Kuyumcu oda ve dernekleriyle birlikte, sayıları 3000’e varan kişiye pırlanta ve renkli taşlar eğitimlerini başarıyla tamamladı. Hedef ise hem Diyarbakır’da hem de Türkiye’de Pırlantayı bilmeyen, Pırlanta ve Renkli Mücevher taşları eğitimi almayan hiç bir kuyumcunun kalmaması.


Katılımcılar bu özel eğitimlerde pırlantanın ve renkli mücevher taşlarının isimlerini, gruplarını, minerolojik özelliklerini, hangi ülkelerden çıktıklarını, aynı renkte tüm benzer olan diğer taşları görerek onlara dokunarak öğreniyorlar.


Bu oldukça önemli eğitimleri teorik ve pratik sınavlar başarıyla tamamlayan katılımcılar İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı Uluslararası geçerlikte bir sertifika almaya hak kazanacaklar.


DİYARBAKIR MİSAFİRPERVERLİĞİ UNUTULMAZ


Her gün çeşitli ikramların yapıldığı eğitimler tüm katılımcılar ve Harmony ekibi için aynı zamanda özel bir anı oldu. Zengin sabah kahvaltısıyla başlayan güne öğle yemeğinde özel kebaplar, akşamları ise yine yöresel ikramlar renk kattı. Eğitimin gece bitişinden sonraki künefe, Diyarbakır kadayıfı ve gece çayları keyfi ise Diyarbakır Kuyumcular Odası ve tüm kuyumcu esnafınının bu haftaya vurdukları cömertlik ve misafirperverlik damgası oldu.
     Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68