Kuyaş Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner, gayrimenkul sektörünün 2012 yılındaki gidişatını değerlendirerek, Kuyaş’ın 2013 projelerinden bahsetti. Metiner; “Benim düşünceme göre krizler sektörümüzü daha çok güçlendiriyor ve bir sonraki adımlar buna bağlı olarak tecrübeyle daha güçlü oluyor. Ayrıca Mütekabiliyet yasasının Gayrimenkul geliştirme şirketleri ve yatırımcıları tarafından her geçen gün daha net anlaşılabilir olması, yasal eksikliklerin tamamlanması ve ekonomisi her gün büyüyen ülkemiz; ülkemize yatırım yapmak isteyen komşu ve diğer ülkelerin dikkatini çekmeye devam etmektedir. Her yeni senenin yeni ufukların açıldığı bir sene olmasını ve 2013 yılı Türk kuyumculuğu ve gayrimenkul sektörü için şanslı bir yıl olmasını temenni ediyorum” dedi.
2012 yılını genel olarak değerlendirir misiniz?


2012 yılı Kuyaş açısından çok verimli geçti. Yıllardan beri devam eden projelerin sonuna gelinmesi ve şirketin İMKB’da işlem görmeye başlaması; Kuyaş’ın vizyonunun birinci bölümü ile ilgili hedeflerini gerçekleştirdiği anlamına gelmektedir. İnşaatlarımız tamamlandı, elimizdeki rezerve arsalarla ilgili projeleri geliştirdik. Buradan yer alan arkadaşlar da atölyelerine taşınmaya başladı. Kuyaş’ın vizyonu bundan sonra artık yeni gayrimenkuller geliştirerek, kurumun; sektörünün liderleri sıralamasında yerini alması gayreti içinde olacağı gibi; bunun yanında önemli projeler gerçekleştirerek hem ülkeye hem de kurumun ortaklarına kar sağlamak olacaktır. Buna bağlı olarak Türkiye Merkez Bankası Avrupa Yakası Veznesi de taşınma işlemlerini tamamlayarak; 17 Aralık’ta resmi olarak hizmete başladılar ve 26 Aralık’ta da resmi açılışlarını yaptılar. 


Kuyaş’ın İMKB’de işlem görmesi hakkında bilgi verir misiniz?


Borsada hisselerimiz ile ilgili trend oranlarımız iyi durumda, borsa kendi seyrinde devam ediyor ve 2. ulusal pazardayız. Yakın tarihte 1. ulusal pazara çıkmayı hedefliyoruz. İstanbul dünyanın sayılı finans merkezlerinden birisi olarak anılmaktadır. Mevcut hükümet de İstanbul’u artık bir finans merkezi olarak değerlendiriyor ve çalışmalarını bu yönde yapıyor. Merkez Bankası Avrupa Yakası Veznesi’nin burada olmasından ve Kuyaş ile görüşmeleri devam eden İstanbul Altın Borsası’nın da talebini karşılayacak olan Kuyaş ; böylece altın, gümüş , mücevherat ve kuyum sektörü etrafında kümeleşen ve çevre ülkeleri n altın sektörünü de yavaş yavaş bünyesine dahil etmeyi hedefleyen fiziki bir finans merkezi yapmış oluyoruz. Buranın her geçen gün ufkunun geliştiğini görüyoruz. Bu yüzden Kuyaş’a yatırım uzun vadede kazanç getirir diyoruz. Vizyon Park’taki doluluk oranları ne durumda?


2012 yılının başlarında taşınmalar başladı. Doluluk oranı da oldukça iyi durumda. 2013 yılında bu doluluk oranı yüzde yüz olacak diye düşünüyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Merkezleri adı altında bir projesi var. Bu projenin amacı; teknolojik yatırımlar yapan kurumlara öncülük etmek. İstanbul Teknik Üniversitesi, Avrupa Birliği ile beraber yaptığı bu çalışma için bölge arayışı içinde idiler ve sonuçta bizi seçtiler. Vizyon Park ile görüşmeler sonunda 2013 yılı içerisinde bunu gerçekleştirirsek, doluluk oranımız da kısa sürede daha da artacaktır. Herşeyden önemlisi bölgenin önemi artacak ve yeni bir ismi de Teknoloji Geliştirme Merkezi olmuş olacak. Bununla ilgili 20 Aralık’ta bir tanışma organizasyonu oldu, sonraki adımlar da buna göre şekillenecek.
 


Sektörümüze yeni yıl dileğiniz nedir?


Geçtiğimiz seneler sektör açısından sıkıntılıydı ama sektör kendi yolunu yine kendisi açtı diye düşünüyorum. Benim düşünceme göre krizler sektörümüzü daha çok güçlendiriyor ve bir sonraki adımlar buna bağlı olarak tecrübeyle daha güçlü oluyor. Her yeni sene yeni ufukların geldiği bir sene olsun ve 2013 yılı Türk kuyumculuğu için ve tüm ülkemiz için şanslı bir yıl olsun diyorum. Ayrıca, sektörümüze Golden Life ve Gold Business dergileri ile hizmet veren siz Can Ajans Medya Grubu’na da teşekkür ediyorum. Sektörün temel iletişim kaynağı olduğunuzu düşünüyorum. Uzun yıllardır sektörün gözü kulağı olup, hizmetinize devam ediyorsunuz. Yeni yılda Can Ajans Medya Grubu’nun da başarılarının devamını diliyorum.Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68