Altınbaş Mücevherat’ın 2012 yılı performansının değerlendirildiği ve 2013 yılı hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısı, Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş ve Altınbaş Mücevherat Grup Başkanı Atilla Keskin’in katılımıylaFour Seasons Istanbul Hotel’de gerçekleştirildi.


Sektörün beş binden fazla üretici, 40 bin perakendeci, toplam 400 bin kişiye sağladığı istihdamla, yıllık 10 milyar doları aşan direkt ve dolaylı ihracatı temsil ettiğini belirten Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkan İmam Altınbaş,5 bin yıllık kuyumculuk kültürel mirasına sahip bir coğrafyada bulunmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Türk Kuyumculuk ve Mücevherat Sektörü son 20 yılda gösterdiği performans ile esnaflıktan sanayiciliğe dönüşüm sürecini tamamladı. Bugün sektörümüz dünya standartlarında dev fabrikaları ve eğitimli işgücü, markaları ile dünyanın en rekabetçi ülkeleri arasında yer almaktadır” dedi.


Dünyada lider olabileceğimiz tek sektör 


Aynı zamanda TOBB Türkiye Kuyumculuk Sanayi Meclisi Başkanı da olan İmam Altınbaş, Türkiye’nin dünyada altın mücevherat üretiminde İtalya’dan sonra ikinci sırada yer aldığını belirterek, bu nedenle mücevher sektörünün, ülkemizin dünyada lider olabileceği belki de tek sektör olduğunu söyledi. Daha önceki yıllara göre Türkiye’nin, dünyadaki pazar payı yüzdesini her geçen yıl yükselttiğine dikkat çeken İmam Altınbaş, tüketicinin çok daha bilinçli ve seçici olduğunu, bir yandan tasarruf hakkını kullanırken diğer yandan yaşamına kalite ve değer katacak ürünleri tercih ettiğini ifade etti.
 


Mücevher sektöründe Türkiye’nin Hindistan, Çin, ABD ve Rusya ile birlikte dünyanın en büyük beş ülkesi arasında yer aldığını dile getiren Altınbaş, “Üretimde de Hindistan ve İtalya ile birlikte ilk üç ülke arasında yer alıyoruz” dedi. 


2012 yılı ihracatında yıllık bazda en fazla oransal artış gerçekleştiren savunma sanayi sektörünü, mücevher sektörünün takip ettiğini dile getiren İmam Altınbaş; “ Yükselen altın fiyatları sonucunda, dünyada pırlanta, elmas ve değerli taşlarla katma değeri oluşturan mücevherlere bir talep gözleniyor. Son yıllarda pırlantalı mücevher pazarının büyüklüğü dünyada üç kat arttı. Markalı ürünler pırlantaya olan güvende en büyük etken olarak biliniyor. Türkiye'de ise pırlanta ve mücevher pazarı büyüklüğü yaklaşık 5 milyar dolar civarında. Pazar her yıl ortalama yüzde 20’nin üzerinde büyüyor. Altını değerlendirecek olursak; ülkemizde 400 ton altın işleme kapasitesine sahibiz.” dedi.
 


“2023 hedeflerimize ulaşacağız”


İmam Altınbaş, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılındaki hedeflerimize ulaşmak için ihracat rakamlarımızı yükseltmeyi sürdürüyoruz. Bu yıl da sektörümüzün İhracatın Yıldızları Ödülü’nü kazanarak liderliği elde bırakmadık. 2023 yılındaki hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz. Altınbaş olarak coğrafi genişleme ve büyüme politikamızı sürdürürken; Avrupa, Ortadoğu, Asya, Afrika ihracatı arttıracağımız kıtalar” diye konuştu.


Altınbaş 2012’da yüzde 40 büyüyerek cirosunu 582 milyon dolara yükseltti Altınbaş Mücevherat Grup Başkanı Atilla Keskin de, Altınbaş’ın sektörde her zaman öncü rolünü başarıyla üstlendiğini belirterek, “Sektörün ve Türk ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağladık. Dünyada krizlerin yaşandığı 2012 yılında satışlarımız bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında arttı. Mücevher grubumuzun konsolide cirosu 582 milyon dolara ulaştı” dedi.


Altınbaş ürünlerinin, kadrosundaki uzman tasarımcılar tarafından dünyadaki trendler ve yenilikler izlenerek, Türk motiflerinden, evrensel çizgilere uzanan estetik anlayışın yorumlanmasıyla ortaya çıktığını belirten Atilla Keskin, Altınbaş’ın geniş ürün yelpazesi iledünyanın en büyük mücevher mağaza zincirlerinden biri olduğunu dile getirdi.


 


1.000 Mağaza Hedefi


2012 yılında 20 mağazayı hizmet açtıklarını belirten Atilla Keskin, 2013 yılında ülkemizde ve Almanya, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Katar, Ukrayna’nın da arasında bulunduğu ülkelerde 30 yeni mağaza açarak 2023 yılındaki toplam 1.000 mağaza hedefine ulaşacaklarını söyledi.


Altınbaş’ın, sektördeki birçok rakibinin aksine pazarlama ve iletişim altyapısı oldukça kuvvetli bir marka olduğuna dikkat çeken Atilla Keskin: “2000’li yılların başından beri perakende mağazacılığa yönelik yapılan sık ve aralıksız iletişim politikası, müşteri odaklı pazarlama stratejisiyle Altınbaş’ın Türkiye’nin en çok bilinen, tanınan ve güven duyulan mücevher markası.” dedi.Yılbaşı, Sevgililer Günü ve Anneler Günü gününde mücevher satışlarında ciddi bir artış yaşandığını belirten Keskin, geçtiğimiz yıl Altınbaş Mücevher’in toplam cirosunun yüzde 35’nin bu günlerde gerçekleştirdiğini söyledi.


Satışların en üst noktaya çıktığı bu dönemlerde kampanyalar düzenlemeye özen gösterdiklerini dile getiren Atilla Keskin; “ Örneğin yaklaşmakta olan Sevgililer Günü için de bir kampanya düzenledik. Şubat ayı boyunca 1000 TL ve üzeri alışveriş yapan müşterilerimize, Sevgililer Günü için özel tasarlanan pırlanta ve safir taşlarla bezenmiş beyaz altın kolye hediye ediyoruz. Kampanyamızın başladığı günden bu yana yoğun ilgi gördüğünü söyleyebilirim.” dedi.


          
Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68