Türk Mücevherat Sektörünün Değerli Temsilcileri;


        Sektörümüzün 5000 yıllık tarihi ve kültürel mirasından kendisine yakışır, gerçek gücünü temsil eden bir yeni anlayışla yola çıktık. Artık, JTR dünyanın her yerinde Türk Mücevheratını temsil eden tek isim olacak. Sektörümüzün temsili için bundan önce yapılan tüm çalışmalar ve çabalar için teşekkür ediyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden beri sektörümüzün gerçeklerine uygun bir kanuni altyapı, çalışma düzeni ve birlik bilinci yaratmak için yola çıktığımızı ifade etmekteyiz. Şimdi de, sektörün gücünü tam olarak gösteren marka ülke olma hedefimizi sembolleştiren bir atılımla, JTR’i ortaya çıkarmış bulunmaktayız.


        Türkiye ekonomisi son beş yılda büyük bir hızla gelişirken Türk Mücevher Sektörü de bu gelişmeye önemli katkılarda bulundu. Bugün ileri teknoloji kullanan 15 dev firma, 30.000 perakende satış mağazası ve 2.500 civarında küçük ve orta ölçekli üreticisiyle sektörümüz 5 milyar dolarlık bir ihracat potansiyeline sahiptir.


 


       1980’lerde atılan güçlü adımlar sayesinde firmalarımız tasarım ve markalaşma konusunda önemli adımlar atmışlar, kuvvetli ekipler kurmuşlar, insan kaynağının kalitesini yükseltmişler ve küresel piyasada yer edinmeye başlamışlardır. Elbette büyüyen ve gelişen sektörümüzde iç ve dış sıkıntılar bitmemiştir. Bir yandan dünya ticaretindeki olumsuz gelişmeler, gümrük tarifeleri ve tarife dışı engeller ile mücadele ederken, altın fiyatlarının çok ciddi dalgalanmasına maruz kaldık. Bu durumun İstanbul Altın Borsası’ndaki yarattığı fiyat dengesizliğini Merkez Bankası ile yaptığımız ortak çalışmayla bertaraf ettik. Diğer yandan sektörümüzün gerçeklerine uymayan vergilendirme anlayışının da değişmesi için temaslarımız tüm hızıyla sürdü. Bu çabalarımıza ara vermeden bugün de devam etmekteyiz. Özetle, sektörümüzün dünyada İtalya’dan sonraki ikinciliğini koruması, sonra da arzu ettiğimiz birinciliği yakalaması için firmalarımızın ve birliğimizin marka, tasarım ve katma değer anlamında yapması gereken birçok ciddi çalışma mevcuttur. Bizi doğrudan ilgilendiren kanun, mevzuat ve yönetmelikleri de sektör lehine uygulanır hale getirmek mecburiyetindeyiz.


       Yukarıda bahsi geçen tüm çalışmalar, çabalar ve atılan adımlar Birliğimizin her geçen gün dış dünyaya daha açık, üyeleri ile sürekli iletişim içinde ve kamu kurumlarıyla mantıklı bir diyalog içinde olmasını gerektirmektedir. JTR olarak amacımız, sektörümüzün tarihi ve kültürel gücünü arkamıza alarak küresel piyasada Türkiye’yi mücevherde marka ülke yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda, geleneklerle modernizmi doğru şekilde harmanlamamız gerekmektedir. İşte JTR bu düşüncelerle yaratıldı: Türkiye’yi ve mücevheri yan yana getiren bu yeni isim artık dünyada Türk yaratıcılığının ve marka bilincinin yeni alametifarikası olacaktır.


        Küresel krizin şiddetlendiği bugünlerde bu atılımın sektörün mücadelesine ve çalışma azmine katkıda bulunacağına inancım tamdır.


Saygılarımla,


İNAN ALTINBAŞ


İSTANBUL DEĞERLİ MADEN VE MÜCEVHERAT

İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI


Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68