Tarihçesi

Kuyumcukent’in hikâyesi, bir grup sektör mensubunun, ilk aşamada kuyum sektörünün alt yapısını iyileştirmek ve geliştirmek, takı imalatı esaslı, insan sağlığı ile barışık toplu üretim alanları oluşturmak gerektiği düşüncesinden hareketle, 1988 yılında Sınırlı Sorumlu İstanbul Kuyumcu Sanatkârları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ni kurmaları ile başladı. 6 yıl süren arazi arama çalışmaları sonucunda, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın devreye girmesi ile Elektrokent’in inşaat alanının başladığı Yenibosna’daki alanı kooperatife devredildi. Kuyumcukent kompleksinin iki ana bloğundan birini oluşturan Atölye Bloğu’nun bir kısmı 1996 yılından 2000 yılına kadarki süreçte inşa edildi. Şubat 2001 yılında Baytur İnşaat Taahhüt A.Ş. ile imzalanan “sabit fiyat anahtar teslim” usulüne dayalı ikinci ihale sonucunda Temmuz 2001 tarihinde Atölye Bloğu’nun kalan bölümleri ile Mağaza Bloğu’nun tüm inşaatına adım atıldı.
 
Mart 2005 yılında “geçici kabul” kabul çalışmalarımızın son bulması ile birlikte       Kuyumcukent Atölye ve Mağaza bloklarını müteahhit firmadan teslim aldık. Bu tarihten itibaren kooperatif ortaklarımıza anahtarlarını teslim etmeye başladık. Anahtarlarını  teslim alan iş yeri sahibi ortaklarımız/ kiracılarımız, mevcut aşamada, taşınma ve yerleşme faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Yerleşme işlemleri, kooperatif ortaklarımız tarafından kurulan ve kompleksin yönetim-işletme faaliyetlerini yürüten Kuyumcukent İşletme Anonim Şirketi’nin (KİAŞ) hazırladığı “Dekorasyon ve Tesisat Şartnamesi” doğrultusunda yapılmaktadır. Atölye sahibi ortaklarımız, işyerlerinin iç donanım ve yerleşim düzeninin, teknik unsurlara bağlı olarak farklılık taşıması nedeniyle, taşınma ver yerleşme çalışmalarında, doğal olarak, ciddi bir zamanlamaya ihtiyaç duymaktadır.
Geçilen bir yıllık zaman dilimi içerisinde, Kuyumcukent Atölye Bloklarındaki doluluk oranının artması, aynı zamanda da ulaşım problemini çözümlemesi ile birlikte geçtiğimiz Aralık ayında Kuyumcukent Atölye Bloğu ve Köprülü Kavşak açılışını resmi olarak Sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirmiştir.

 

 

Kaynak kuyumcukent.com.tr
Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68