Foto Albüm   Ders Programı 

Kıymetli taş ve metal işlemeciliği programı

 
Atatürk Üniversitesi Oltu Meslek Yüksekokulu bünyesinde, 1995 yılında açılmış olan Kıymetli Taş ve Metal İşlemeciliği Programı her geçen gün biraz daha gelişen ve öğrencilere teorik bilgiler yanında iyi düzeyde beceri kazandıran bir programdır. Program, Doğu'da tek olma özelliği ile ayrı bir önem taşımaktadır.
Oltu ve yöresi, süs taşları yönünden son derece zengin olup, yörede 15'e yakın işlenmeye müsait kıymetli süs taşı vardır. Ayrıca yörede bulunan Oltu Taşı (Siyah Kehribar, Kara Kehribar), Kafkaslarda ve diğer bazı yerlerde de benzer taş var ise de, Oltu Taşı kalitesinde değildir. Oltu da kuyumculukla ilgili çok sayıda imalathanelerin olması ve modern makinelerle donatılmış süs taşı işleme tesislerinin olması kıymetli taş ve metal işlemeciliği programına ayrı bir önem katmaktadır.
Programda hem el işlemeciliği, hem de alçı döküm tekniği ile kıymetli taş ve metaller işlenerek, yüzük, küpe, gerdanlık, kolye ucu, bilezik, künye, broş, rozet vb. takılar yapılmaktadır. Kitlesel üretimin yanında istisnalara göre üretim de mevcuttur. Siparişlere göre farklılaşan ürünler imal edilebilmektedir.
Programda; öğrencilere daha fazla bilgi aktarabilme amacı, ilke edinildiğinden ders içeriklerinde Türk süsleme sanatlarının öğretilmesi ve tanıtılması ile eşsiz Türk kültürü, motif ve desen anlayışı ile takı tasarımları geçmiş ile gelecek arasında köprü kurmakta ve böylece geleneksel yaklaşımların çağdaş yoruma dahil etmesi sağlanmaktadır.
Özellikle tasarım derslerine ağırlık verilerek, kuyumculuk tekniklerinin kullanılmasıyla düşüncenin nesneleştirilip takıya dönüştürülmesi sağlanmaktadır. Öğrencilerdeki eğilimler dikkate alınarak programlanan takı tasarım dersi; çizgisel, bilgisayarlı tasarım ve özgün tasarımların oluşabilmesi için takı-heykelleri yaptırılarak kişisel becerilerin ön plana çıkması amaçlanmıştır. Bu eğitimi alarak belli bir seviyede mesafe kat etmiş öğrenciler ile, JewelCAD programı kullanılarak bilgisayar destekli tasarım yapılmaktadır.
Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler “Tekniker” ünvanı ile ön lisans diploması alarak mezun olmaktadırlar. Mezun öğrencilerimiz, isterlerse dikey geçiş sınavında başarı göstermeleri halinde ilgili 4 yıllık fakültelere de yerleşebilmektedirler. Mezuniyetten sonra istekliler arasında maddi gücü yerinde olanlar, kendi iş yerlerini açarak çalışabilecekleri gibi başka iş yerlerinde de usta olarak çalışabileceklerdir. Kendini yeterince yetiştirmiş ve kendine güveni olan okul mezunları, az bir sermaye ile kendine ait küçük çaplı bir işyeri açabilir. Daha sonra isterlerse iş yerini makine ve teçhizat bakımından zenginleştirerek işini büyütebilir, isterlerse de kamu sektöründe bir işe yerleşebilirler.
 
 
OKULUN ADI: ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ OLTU MESLEK YÜKSEKOKULU
STATÜSÜ: I. Öğretim
ADRESİ: Atatürk Üniversitesi Oltu Meslek Yüksekokulu Kampusu 25400 OLTU/ ERZURUM- TURKEY 30
İLÇE: OLTU    İL: Erzurum
TEL: (0 442) 816 62 66 FAX: (0 442) 816 33 32
WEB: www.atauni.edu.tr     E-MAIL: oltumyo@atauni.edu.tr
KUYUMCULUK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ KONTENJANI: 20
ÖĞRANCİ KABUL ŞARTLARI: ÖSS Sınav Sonucu
EĞİTİM GİDERLERİ: Öğrenciler eğitim gereç ve masraflarını kendileri karşılamaktadır.
YILLIK EĞİTİM ÜCRETİ VE ÖDEME ŞEKİLLERİ: Ücretsiz
OKULUN FİZİKSEL KOŞULLARI:
 
1- Sınıf Sayısı: 19
2- Kütüphanesi: Var
3- Atölye Kapasitesi: Her program kendi müstakil atölye ve laboratuarlarında uygulamalı eğitimlerini sürdürmektedir.
4- Bir Yılda Mezun Olan Öğrenci Sayısı: 150
5- Staj İmkanları: Öğrenciler mesleki stajlarını okul dışı kurum ve kuruluşlarda okul atölyeleri ve laboratuarlarda sürdürmektedir.
6- Öğretim Şekli: Örgün
7- Konaklama imkanları: Yurtkur Öğrenci Yurdu mevcut
OKULUN SOSYAL İMKANLARI
Açıkhava sineması, bilardo salonu, tiyatro, bahar şenliği, tanışma çayları, kar şenlikleri, değişik yörelere düzenlenen geziler… vs
OKUL HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN :
YETKİLİ KİŞİ: Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Erol YILDIRIM
TELEFON: (0442) 816 62 66/ 12 00 FAX: (0442) 816 33 32
E-posta: eyildi@atauni.edu.tr

 

Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68