Ametist:Ametist, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır. Meditasyonda etkili olarak kullanılan bir taştır ve tepe chakra ile ilgilidir.

Kuvars Kristali:Duygusal olarak dengeleyici etkisi vardır. Beyin fonksiyonlarını uyarır ve dengeler. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok ettiği gibi pozitif enerji toplar,aktive eder, biriktirir, geçirir. Korunma,nazar, cep telefonunun ve bilgisayarın yaydığı radyasyondan etkilenmemek amacıyla da kullanılır.

Sitrin:Tedavi edici enerjinin meydana çıkmasını sağlar. Kendine güveni güçlendirir.Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlıdır. Enerji vermek ve canlandırmak için kullanılır.

Lapis Lazuli:Zihinsel olarak açıklık ve berraklık ve veren bir taştır. Hafızayı güçlendirir ve kişiye güven verir. İletişim yeteneğini güçlendirir ve sosyla fobik durumlarda etkilidir.İskeleti kuvvetlendirir, tiroid bezlerini harekete geçirir.Tansiyon dengeleyici etkisi vardır.

Aventurin: Aventurin taşı hücre yenileyici ve gençlik verici etkilere sahip bir taştır.Hayal kuranların taşı olarak da tanımlanır ve kişinin hayallerini gerçeğe taşımasında etkilidir. Yaşlılıkla savaşmakta etkilidir.Aventurin neşe saçıcı bir taştır ve kullanımı ile hem kullanan kişiye hem de onun çevresine neşe duyguları getirir.

Hematit:
Kan dolaşımı düzeninin sağlıklı olmasına yardımcıdır. Enerji verici ve canlandırıcı etkisi vardır.Cesaret veren hematit kararsızlık çekenler için çok faydalıdır.İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.

Pembe Kuvars:
Negatif enerjilerden koruyucu ve sevgi duygularını arttırıcı bir taştır. Kullanan insanların çevrelerinde sevgi dolu bir ortamın olmasına yardım eder. Korkuyu ve öfkeyi azaltır,sukunet verir. Kan dolaşımına iyi gelen etkisi vardır.

Akik:
Uyum verici etkisi vardı ve kan dolaşımına çok iyi gelir. Bereket amacıyla da kullanılır. Özellikle iş adamlarının pantolon ceplerinde akik taşımasının maddi bereketi arttıracağına inanılır.Kötü rüyalara ve nazara iyi gelir ve gerçeklerin farkına varılmasına yardım eder.
Obsidyen: Depresyona ve karamsarlığa iyi gelir. Kaygıyı azaltır ve bilinçaltındaki negatif duyguları temizler. Stresi azalttığı ve bağırsaklara iyi geldiği de bilinmektedir.

Kaplan Gözü:
Sindirim sistemine çok iyi gelen bir taştır. Aynı zamanda sinirsel olarak oluşmuş ağrıları azaltır ve sinirleri yatıştırırDalak, pankreas ve kolon için faydalıdır.Kişinin bağımlılık duygularını azaltır.

Aquamarine:
Sinirleri yatıştırır ve kişiye içsel rahatlık verir. Neşe, huzur ve aşk duyguları verir.Akciğerlere ve solunum yollarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Sanatçılara ilham veren ve öğrencilerin hafızasını güçlendiren etkileri vardır.

Opal:
Güven veren ve negatif duyguları emen bir taştır. Görme sorunlarına çok iyi gelir ve sezgilerin gelişmesine yardım eder.

Sodalit: Sezgileri arttırıcı ve ilham verici etkisi vardır. Nazardan ve negatif düşüncelerden koruduğuna da inanılır. Sakinleştirici bir taştır ve baş ağrılarına iyi gelir.

Kırmızı lal:
İnsana zindelik veren ve kundalini enerjisini etkileyen bir taştır. Kadınlardaki regl düzensizliklerine ve sorunlarına iyi gelir. Kanı temizler ve kan dolaşımını hızlandırır.

Turkuaz:
Barışın ve ahengin taşıdır. Taşıyan kişilerin şifa yeteneklerini arttırır.Bağışıklık sistemine iyi gelir. İletişimleri kolaylaşlaştırıcı etkisi vardır. Etkili konuşmaya ve şarkı söylemeye yardım eder.

Malakit:
Kişiye güçlü olduğu duygusu verir. Fiziksel acılardan kurtulmak için kullanılır.Neşe ve canlılık veren etkisi vardır.

Yeşim:
Korku ve endişe duygularına iyi gelir.Toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Denge ve şifa verici etkileri bilinmektedir.Adalet,casaret ve mütevazilik verdiğine inanılır.

Azurit:
Duygularınızı rahatlıkla ifade etmenize yardım eder.Yorulan gözlere çok iyi gelir. Kişiyi konuşkan yapar ve merkezde tutar.

Fluorit:
 Düşünceleri netleştirir,zihni dinlendirir. Rahtsızlık veren mantıksız düşüncelere iyi gelir.Projelerin gerçekleştirilmesi için destek verir
 
YARI DEĞERLİ TAŞLAR:
 
Kuvars:
Şeffaf ve genellikle renksiz bir SiO2 kristali olan kuvarsın sertlik derecesi 7'dir. Adını Yunanca'daki Kristolleo (buz) ‘dan alan kuvars, eski bir inanca göre kozmozun çok soğuk ortamında doğmuş buz kristalleridir ve bu nedenle hiç erimeyecektir.

Tedavi edici özellikleri en yoğun taşlardan biri olan kuvars beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar. Bu nedenle cep telefonu, telsiz ve bilgisayardan yayılan radyasyonu topladığı kabul edilmektedir.

Ametist:
Bir kuvars kristali olan sitrin uçuk sarıdan kahverengiye kadar değişen renk tonlarına sahiptir. Sık sık altın topaz, Mederia yada İspanyol topazı olarak isimlendirilmekteyse de topazla benzerliği sadece renk tonları ve anlamıdır. Onlar güzel düşler simgeleridir.

Agat (Akik):
 Bir kripto kristalin kuvars türü olan agat (akik) renk ve renk tabakalarının farklılıklarına göre bantlı agat, gözlü agat, yosunlu agat gibi isimler alır. Kızılderili takviminde Moka (yosunlu agat) 6. ayın, kırmızı agatta 7. ayın uğurlu taşıdır.

Çok güçlü bir terapik etkiye sahip olan agat tansiyonu düşürür ve üriner sistemin güçlü kalmasına yardımcı olur. Kırmızı ve turuncu renkli akikler (corneol) fiziksel canlılığı arttırıp, yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini arttırır. Bu nedenle de dünyevi başarıların taşıdır. Yosun agatlar kişinin ruhsal gelişimine yardımcı olup insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur.

Kalsedon (Süt Taşı):
Kriptokristalin kuvars türlerinden olan kalsedon mumlu yarı şeffaf , açık mavi yada mavi beyaz bantlı renklere sahiptir. Kalsedon hitabet gücünü arttırıp hisleri, iletişimi güçlendirir. Huzur ve barış duygularını hissetmenizi sağlar. Emziren annelerin sütünü arttırdığına inanıldığından diğer bir adı “süt taşı”dır.

Krizopras:
Kriptokristalin yapıda bir kuvars türü olan krizopras mat elma yeşili bir taştır. Bilinmeyenlerle karşılaşıldığında yaşanabilecek korku ve endişe duygularının yatıştırılmasına yardımcı olur. Dikkat ve kararlılığa süreklilik kazandırıp içinde bulunduğumuz ana yoğunlaşmamızı sağlar.

Pembe Kuvars (Roze Kuvars):
Pembe renkli yarı şeffaf bir kuvars kristali olan roze kuvars rengini içinde bulunan titanyum'dan alır. Pembe kuvars kişinin kendi ile barışık olmasını sağlayıp özgüveni güçlendirir. Çevrenizdeki güzelliklere olan duyarlılığınızı arttırıp yaşama sevgisini arttırır.

Oniks:
Siyah renkli yada siyah beyaz bantlı bir kriptokristalin kuvars türü olan Oniks stresi azaltıp otokontrolü sağlar. Kemik iliklerini güçlendirdiğine inanılır.

Kaplan Gözü:
Kahverengi zemin üzerine parlak sarı ve kahverengi lifleri olan bir silisyum dioksit türevi olan kaplan gözü lifimsi kristal yapısı nedeni ile renk değiştirme özelliğine sahiptir. Üzerine ışık düşünce kedi gözü gibi parıldar. Kaplan gözü kişisel güce, sabır ve dayanıklılığa olan inancı arttırır.

Jasper:
Genelde volkanik kütlelerin içinde bulunan bu süs taşı sarı, kırmızı, kahverengi, yeşil ve gri renklerde olabilir. Güçlü tedavi edici özellikleri olan bu taş fiziksel direnci arttırıp endokrin sisteminde dengeyi sağlar, sindirim sistemi ve safra kesesini güçlendirir. Ayrıca erkeklerde cinsel arttırdığına inanılır.

Yıldız Taşı (Avantürin):
Renkli mikrokristal yapıya sahip bir silisyum oksit türü olan yıldız taşı içindeki altınımsı mika yada beyaz hematit zerrecikleri ile ışıltılı bir görünüşe sahiptir. Yıldız taşı yarattığı tatlı coşku ile yenilikleri deneme yürekliliği sağlar.

Opal:
Opal, molekül kafesinde su bulunan mikrokristal yapılı bir kuvars türüdür. Değerli opal, ateş opali ve basit opal olarak üç ana gruba ayrılır. Değerli opal şeffaftan yarı şeffafa değişen ve yanar döner gökkuşağı renklerini yansıtan yapısı ile cazip bir süs taşıdır. Zemin renginin ışığı yansıtma özelliğine göre siyah ve beyaz opal olarak sınıflandırılır. Ateş opali adını kırmızımsı turuncu renginden alır. Şeffaftan yarı şeffafa kadar değişen renkleri olan bu taşın yanar döner özellikleri yoktur. Ateş unsurunun taşlarından olan opal güneşin gücüne benzer yoğun enerjisi ile özgürlük ve bağımsızlık duygularını teşvik edip öz değerlerinizi vurgulamanıza yardım eder.

Garnet:
Alüminyum silikat mineralleri grubundan olan 7-7,5 sertliğindeki granatın en tanınan türlerinden almandin, koyu bordo rengindedir. Daha değerli olan lal garneti yoğun kırmızı bir renge sahiptir. Rengi gül kırmızısından soluk mora kadar değişen ateş rengine “rodolit” denir.

Garnet verdiği dinginlik hissi ile heyecan ve boşluk duygularından korunmayı ve iç dengeyi sağlar. Düşünsel ve fiziki kapasiteyi arttırıp işleri tamamlamak için gerekli canlılığı yaratır.

Yeşim (Jedit):
Bir sodyum alüminyum silikatı olan yeşim, 6,5-7 olan sertlik derecesi ile oyma çalışmaları için uygun bir taştır. Uzakdoğu'da şans simgesi olan Jedit yeşilin tonlarında olduğu gibi beyaz, beyaz lekeli yeşil, siyah, kırmızı veya kahverengi olabilir. Yeşim, güçlü, dingin, yavaş ama derine işleyen etkisi ile sizi duyguların tutsaklığından kurtarıp, görüşünüzü netleştirir ve bu nedenle meditasyonel hipnoz çalışmalarında da kullanılır.

Florit:
Kalsiyum flüorür kristali olan floritin mor, soluk mavi, yeşil, sarı gibi renkleri veya renksiz şeffaf olanları bulunmaktadır. Işığa tutulduğunda mor ışıltı yansıtması en belirgin özelliğidir.

Mor florit istek ve düşünceleri yatıştırıcı ve huzur verici özelliği ile meditasyon hazırlığı için uygun taşlardan biridir. Renksiz, şeffaf florit sizi içinde bulunduğunuz ana yoğunlaştırıp, anıların tutsaklığından ve boşluk hislerinden uzaklaştırır.

Turkuaz (Firuze):
Bileşimi içinde su bulunan alüminyum ve bakır fosfattan oluşan turkuaz, gök mavisi ve yeşilimsi mavi renkten elma yeşiline kadar değişen renklere sahiptir. Turkuaz majik anlam ile bolluk ve bereket simgelerindendir. O, yaşama arzusunu güçlendirir, hissettirdiği iç bağlantılar sayesinde şifa etkisi gösterir. Kendinizi doğal dünyadan kopmuş hissettiğiniz zamanlar tüm yaşamdaki karşılıklı ilişkiler ağını fark etmenize yardımcı olur.

Lapis Lazuli:
Lacivert renkli bir taş olan lapis üzerinde altın görüntüsü veren pritlerin ve beyaz kalsit çizgilerinin bulunduğu bir kümedir. Eski inançlara göre lapis, güçlü gök tanrılarının taşıdır. Ruhun gerçeğe ulaşma arzusunu arttırır ve ruhsal arınma amacıyla da kullanılabilir. Nazara karşı koruyucudur.

Malakit:
Yüzde sekiz su içeren bir bakır karbonat olan malakit yeşilin tonlarında damarları olan bir taştır ve işlendiğinde ipeksi bir parlaklık kazanır.

Malakit düşünsel yapıda derinlere inme özelliği ile sizi korku ve suçluluk gibi olumsuz duygulardan kurtarır, cesaret ve istekliliği arttırır.
 
ORGANİK KÖKENLİ SÜS TAŞLARI
 
Kehribar:
Kehribar, fosilleşmiş ağaç reçinelerinin genel ismidir. Elli yada yetmiş milyon önceki Eosen (üçüncü jeolojik çağın erken evresi) oluşan kehribar çoğunlukla açık sarı ve altın sarısından, kahverengi ve kırmızıya kadar değişen renk tonlarına sahiptir. Yünlü bir kumaşa sürtülen kehribarın statik elektrik yüklenip küçük parçacıkları kendine çekmesi nedeniyle pozitif enerji taşı ve şifa olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle: ruhsal ve yaşamsal gelişimin arasındaki dengenin kurulmasına yardımcı olduğu, bedensel canlılık ve neşeli, dingin bir ruh hali sağladığı kabul edilir. Ayrıca astım, guatr, bronşit ve alerjiyi tedavisi için boyun bölgesinde kullanılır. Boğaz ve troit enfeksiyonları tedavisinde diğer taşlardan üstündür.
 
Mercan:
Mercan polipi kolonilerinin kalkerli kabuklarının oluşturduğu mercan, beyaz, pembe, kırmızı ve siyah renklerde bulunabilir.
 
Mercan kişinin ruhsal anlayışını attırır. Sağlık ve dengenin korunmasına yardımcı olur. Onaylanmama korkusu ile girişilemeyen başlangıçlar için kişiyi güçlendirip bilinçli ve kararlı olmayı sağlar. Ruhsal anlayışı güçlendirip saygınlığın artmasını temin eder. Fiziksel tedavi anlamında mercan, başta sedef hastalığı olmak üzere bir çok cilt hastalığı tedavisinde kullanılır. Kalbi ve dalağı güçlendirir. Kırmızı ve pembe mercanlar nazara karşı koruyucudur.
 
İnci:
İnci denizin temizliği ve sadeliğini taşır. Bu nedenle hisler ve düşünceler dünyasında temizliği sağlayıp huzur getirir. İncilerden dizilmiş bir kolye onu taşıyanı yumuşak ve olumlu olmaya yönlendirir. İç Asya'da yaygın olan bir inanca göre inci, takanları göz hastalıklarından koruyan uğurlu bir taştır.
 
 
Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68