GRAVÜRCÜLÜK (KALEMKARLIK)

Kiymetli madenlerin yüzeylerinin celik kalemlerle kazarak işlenmesi uzerine isim ve marka ile muhtelif figürlerin kazinmasidir. Kuyumculuk sanatinin en beceri isteyen dahdir. Sanatkarlann kullandigi takimlar: Muhtelif oyma kalemleri, gravür topu, yapi^tinci muhür mumu ve biley taşi ile parlatma kagididir.
iyi gravür yapilan akici, parlak ve pürüzsüz kalem atişlanndan anlaşilir. Savalcilik: Gravürcülügun bir kolu olup zamammizda pek kullanilmamakla beraber, saf gümüş, bakır, kurşun ve kükürtten oluşan madeni siyah gorüntimlti bir kanşimin gravür cizgileri iyinde toz olarak konup ergitilip tesviye edilerek elde edilen emayeye benzcyen siyah metal birles,iğidir. Bir süsleme sanatidir.

 


Tavşama (Takas) : Yine eskiden kullanilan bir sanat olup kirlangic, kuyrugu şeklinde bir metal üzerinde oyulan (aşagiya, derine dogru genisjeyen) yerlere tel şeklinde altınin veya gum us, tin £eki9 ve zimba ile oyuga oturtulmasi, yerleştirilmesi ve tesviye edilerek iki renkli bir metal gorunumü saglanmasi. Bu sanat müzelerdeki kili^ ve tüfeklerde 9elik üzerinde altın olarak 90k güzel figürler gorulmektedir.

Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68