KUYUMCU SADEKARLIGI:

Resimdeki veya verilen bir takının kuyumcu sanatını bütun teknikleri ile kavramiş bir usta tarafindan yeniden yapilmasidir.
 

MÜCEVHER SADEKARLIĞI:

KIymetli taşlarla süslenecek bir takinin imalatını yapan kuyumcu ustalarıdir. En büyük özellikleri taş yuvalan yapımı ve ince kıl testere ile yapilan ajur denilen motifleri ve kontrol çalişmaları üzerindeki el becerileridir.
Kuyumcu ustalarının kiymetli madenlerin anlaşımlarının ve kaynak hazirlanmasi hakkinda genis bilgileri olmasi şarttir. En basitinden yapacakları takıların kendileri dogru olarak ayarlamak zorundadırlar.


Saf altın 1063°C.de eritilmesine karşın icerisine bakir ve gümüş, katilip eritildiginde sertlesir ve erime derecesi düşer. Beyaz altın alaşımlarında ise Nikelli sert alaşımlar yüzüklerin halkasinda, taş, mihlanacak kalem arıtilacak yerlerinde ise Palladyumlu alaşimlar kullanılır.
18 ayar ve daha düşük ayarlı altınlarda kaynak tutulması.
Altın milyemi sabit kalmak üzere katki olarak konan bakir ve gümüşün yerine kadmium ve çinko ilave edilerek birkaç çeşit (muhtelif sertliklerde) kaynak elde edilebilir. Yani ayni ayardaki bir altın ayni ayardaki kaynaklarla birkac defa list üste kaynak yapilabilecek şekilde ayarlanarak kaynatilabilir.
Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68