Kuyumcukent

 
Kuyumcukent’in, kuyum üretim, pazarlama ve satış fonksiyonlarını çağdaş alt ve üst yapı bileşenleri ile bir araya getiren, iş ve yaşam merkezi özelliği ile dünyada bir benzeri bulunmamaktadır.
 
Çağdaş inşaat teknolojisinin ürünü binalar, son derece güvenli bina otomasyon sistemleri ve her türlü konforu sağlayacak altyapı ile donatılmıştır.
 
Toplam 180.000 m² arsa alanı dâhilinde, 128.000 m²’lik alan üzerinde kurulu olan Kuyumcukent’in birinci etabı, bağımsız iki bloktan oluşmaktadır: Atölyeler Bloğu ve Mağazalar Bloğu birbirinden bağımsız bloklar olup tüp geçitlerle birbirine bağlanmaktadır. Bloklar toplam 328.000 m²’lik brüt inşaat alanı üzerinde yükselmektedir.
 
Atölyeler Bloğu; bodrum+zemin+5 normal kat olmak üzere toplam 7 katlıdır. Blokta 25m², 50m², 100m²’den başlayıp 2000 m²’ye kadar uzanan ebatlarda imalat atölyeleri, yan hizmet mağazaları ve otopark yer almaktadır.
 
Mağazalar Bloğu: 2 bodrum+zemin+1. ve 2. kat olmak üzere 5 katlıdır. Blok bünyesinde açık ve kapalı otoparklar, 25 m²’den 500 m²’ye kadar çeşitli kuyum ve günlük alışveriş amaçlı perakende mağazaları ve restaurantlar, fast food üniteleri, sinemalar ve cafeler; bloğun her iki bitim köşesinde ise 7’şer katlı büro bölümleri yer almaktadır.  
 
Kuyumcukent’in toplam maliyeti 200 milyon dolardır, Rayiç değerin 1 Milyar Dolar olduğu tahmin edilmektedir.
 
Kuyumcukent, Avrupa Birliği normlarına uygun olarak inşa edilmiştir. Tüm altyapı ve üstyapısıyla AB kriterlerine uygun nitelik taşımaktadır. Kuyumcukent Avrupa Birliği’ne hazır durumdadır.
 
Ayrıca, Kuyumcukent bünyesindeki, imarlı rezerv arazi üzerinde, sektörün talepleri doğrultusunda Kuyumcukent ikinci etap projesi kapsamında toplam 500.000 m² inşaat alanına sahip yeni atölye ve ofis binaları ile 6.000 araçlık kapalı otopark inşaatı yapılması için gerekli izinler alınmış ve hazırlıklar tamamlanmıştır. Söz konusu yeni yatırımın çerçevesinde İstanbul Altın Borsası ile kurulacak olan Kıymetli Taş Borsası’nın tüm donanımlara sahip modern binalar içinde faaliyet göstermeleri; Darphane, İstanbul Kuyumcular Odası, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği gibi sektörel kurum ve kuruluşların da şubeleri ile bu yapılanmada faaliyetlerini sürdürmeleri plânlanmaktadır. Buna ek olarak, yerli ve yabancı sektör mensuplarına yüksek standartlarda hizmet verecek beş yıldızlı bir otel de bu proje kapsamında yer almaktadır.

KUYUMCUKENT’İN 5 ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ
Arıtma sistemleri: KUYUMCUKENT’i cazip kılan en önemli özelliklerden birisidir. Türk takı imalâtçıları, Atölye Bloğu’nda dünya standartlarında inşa edilmiş, verimi yüksek kılan atölyelerde çalışma imkânına kavuşmuş olmaktadır. Bu kaliteyi sağlayan en önemli yapı arıtma sistemleridir. İTÜ ile işbirliğine girerek geliştirilen “Atık Yönetimi Projesi”, yine bu projeye uygun olarak geliştirilen ve 30 Milyon Dolar’a mal olan KUYUMCUKENT Endüstriyel Atıksu Arıtma Sistemi Atölye Bloğu’nda imalâtın başlaması ile birlikte devreye girmiştir. Üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel ve en anlamlı örneği olarak nitelendirebileceğimiz “Atık Yönetimi Projesi”, KUYUMCUKENT’in tesis özelliklerine ve işletme yapısına uygun, Avrupa Birliği uyum süreci içinde revize edilen çevre mevzuatı ile uyumlu, bilimsel temellere dayalı bir projedir. Bir tek bu özellik bile KUYUMCUKENT Kompleksi’ni farklı kılmaktadır.
 
Ulaşım: Kuyum ihracatının % 95’inin yapıldığı İstanbul Atatürk Havalimanı’na 2 km., Ataköy Marina, İDO iskelesi ve Esenler Otogarı’na ise 10 dk. uzaklığı bulunan KUYUMCUKENT’in karayolları üzerindeki konumu incelendiğinde, tesisin E5 ile TEM otoyolunu birleştiren ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “prestij arteri” üzerinde yer aldığı görülmektedir. KUYUMCUKENT’e havaalanı güzergâhından ve Londra Asfaltı üzerinden doğrudan giriş ve çıkış imkânı sağlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanmış kavşak bağlantı yol projesi Kasım 2006’da tamamlanmıştır. KUYUMCUKENT Kavşağı ile birlikte İETT’nin toplu taşıma hizmetleri de devam etmektedir. Buna göre KUYUMCUKENT Otobüs Durağı’ndan İstanbul’un belli başlı noktalarına seferler yapılmaktadır. Yenibosna’dan Beylikdüzü’ne doğru uzanacak yeni metro hattının Dış Ticaret Merkezi ile Kuyumcukent arasından geçmesi ile birlikte, ulaşım daha da kolay hale gelecektir.
 
Otopark: Arabasıyla KUYUMCUKENT’e gelecek bir kuyum imalatçısını, Kapalıçarşı’nın dar sokak aralarında bunalıma sevk eden “otopark” sorunu Komplekste geniş otopark imkânlarıyla çözümlenmektedir. Bu imkân da kuyum imalatçısı için ayrı bir “fayda” oluşturmaktadır.
 
Haberleşme: KUYUMCUKENT’te dâhili ve harici haberleşme sistemleri teknolojinin en son imkânlarından faydalanarak geliştirilmektedir. Kompleks bünyesinde yer alan iş yerlerinin ve sosyal tesislerin telekomünikasyon ihtiyacını karşılamak için Türk Telekom ile imzalanan protokol uyarınca, Kompleks sınırları içinde otomatik bir santral kurulmuş durumdadır ve bu santral yaklaşık 20 bin abonenin Telekom hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacaktır. Buna ilaveten, IP olarak adlandırılan ve tesisimiz için en uygun olan sistem, ses (telefon vb.) ve data (internet, POS makineleri vb.) haberleşmesinin aynı zamanda yapılabilmesini mümkün kılacaktır.
 
Güvenlik: KUYUMCUKENT’te yer alan işyerlerinin yapısı ve bu işyerlerinde çalışacak insan kitlesi, müşteriler ve konuklar dikkate alındığında KUYUMCUKENT’in güvenliği özel bir önem ve farklılık taşımaktadır. KUYUMCUKENT’in çevresi ve iç ortak alanları 7 gün 24 saat kameralarla izlenmekte ve görüntüler kayıt altına alınmakta; Kompleksin güvenlik sistemi ayrıca, alarm ihbar sistemleri ve silahlı/silahsız güvenlik personeli ile desteklenmektedir. Bütün giriş-çıkış noktalarında akıllı sistemler ile giriş ve çıkış kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Güvenlik hizmetlerini yürütmek üzere tüm yasal izinler alınmış olup, kolluk kuvvetleri ve diğer acil müdahale birimleriyle koordinasyon ve işbirliği içerisinde faaliyet gösterilmektedir. Bunun yanı sıra, bağımsız bölüm içlerinin güvenliğinin sağlanması maksadıyla, Kompleks içinde bir Alarm İzleme Merkezi kurularak işyerlerine önemli bir başka hizmet daha verilmektedir.
 
 
 
 
Kaynak kuyumcukent.com.tr
Logolar.

         

Yasal.

İş bu sitede yer alan tüm bilgi, belde, resim, haber ve içerikler sadece altın sektörüne hizmet etmek, sektörle ilgili kişi yada kurumları bilgilendirmek amaçlıdır.

Bizi Arayın.

Kenan GÖRGÜ: 0 533 257 96 93
Uğur Demir : 0 505 708 75 68